Red-black on the snow

31. prosince 2014 v 18:42 | Nelly |  Outfity
I found that my blog read some people, who do not speak Czech. This is the first article for erasmus students in Pilsen!

Pilsen is now beautifully covered with snow. Yesterday in the air floated large flakes ans this is exactly the way that I love winter. But winter isn´t my favourite season because of outfits. When I do my outfit I have to thinking about cold weather and I can´t do my supercrazy extravagant combinations. So I´m trying to find something what makes me happy even in winter. For example I love this coat because it is red! Fashion stores are full of black belongings, and I realy love black, but when everyone is in black, I want to be in red ;) My inspiration for this look is Audrey Hepburn. I love her elegance and her pure style.

I will be very happy if you leave me comment here. What do you think about czech fashion? Can you compare the reasons between style in cz and in your country?

I wish you happy new year!!

I wear: Scarf (FF), coat (Mohito), gloves (Orsay), dress (HM), leggings (Takko), heels (Deichmann)
Photographer: Al Marty

A česky? Rozhodla jsem se napsat článek, ve kterém bude i anglický text, protože jsem se včera dozvěděla, že jedna osoba, která je mi velmi milá, sleduje můj blog, a snaží se svou začátečnickou češtinou marně odtušit co zde asi tak může být napsáno. Tenhle článek je pro ni ;)

V Plzni je touto dobou plno sněhu. Včera večer jsem byla venku a zrovna sněžilo. Z nebe padaly obrovské vločky a líně se snášeli na stromy a cestu. Přesně jak to mám ráda. Zima není moje oblíbené roční období. Nemám ani moc ráda zimní outfity, ale s tímhle jsem spokojená :). V zimě si často připadám jako sněhulák a snažím se udělat si radost alespoň nějakými vtipnými vychytávkami. Láskou této zimy je můj červený kabátek z Mohita. Už sem nechtěla být černá. Celý outfit je inspirovaný Audrey Hepburn. Její elegancí a čistým stylem.

Přeji Vám vše nejlepší do nového roku!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Diego Diego | 2. ledna 2015 v 16:22 | Reagovat

I like the contrast of red colour with the snow, nice combination ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama