Prosinec 2016

Jsem shopaholik na léčení

11. prosince 2016 v 10:48 | Nelly
A vy si určitě pořád říkáte: Káže vodu pije víno? Mele tady o udžitelnosti a její šatník je plný hader z číny? Ano a ne.

Udržitelnost opravdu změnila můj život, ať už po finanční stránce, obsahu šatníku ale hlavně změnila moje myšlení, a to je to nejdůležitější protože v hlavě to všechno začíná a končí! Ano, je pravda že mě znáte jako největšího shopaholika na světě. Nákupy oblečení pro mě byly alfou a omegou. Blogging, trendy, nákupy, nemám co na sebe, potřebuju to co má ona, nemám to kam dávat...

Samozřejmě u tak velké závislosti jako je ta moje nemůžu čekat že jako bleskem z čistého nebe přestanou úplně všechny moje nákupy (i kdž upřímě opravdu nic nepotřebuju). Všechno se musí postupně. Vlastně se teď teprve učím nakupovat. Nakupovat chytře, lépe, ekologick,y ekonomicky, férově, udržitelně. Pořád miluji módu qa pořád si jí chci užívat, mám ale pár fíglů, nebo řekněme, zásad, kterými se řídím. Tyhle moje zásady mohou být takovým vodítkem i pro vás, co změnit, aniž by to vlastně bolelo :)

1. Nakupuji méně, málo, vůbec
Dřív mě nedělalo nakupování šťastnou, a když dělalo, tak jenom chvilkově, pak přišli výčitky (kolik že sem utratila? budu tohle nosit?). Teď mě dělá mnohem šťastnější. Nakupuji méně kousků a z jiných obchodů. Radši si koupím jedny super kozačky za dva tisíce než troje křusky ve kterých se mi špatně chodí. Pořád navštěvuji řetězce, ale víc si mezi nimi vybírám.
TIP: Moje nová strategie, kterou jsem se naučila na jednom workshopu zní: "Když to není naprosto dokonalé a bez chyby, nepotřebuju to" Můžu říct že díky tomu se 99% oblečení z obchodu mění z "to chci!" na "to nepotřebuju".

2. Poznávám lépe sama sebe
Hodně vytahuji staré většinou ale málo nošené kousky ze všech koutků šatníku a dávám jim novou šanci. Před zrcadlem dlouho zkouším různé varianty a kousek pak dám na dobře viditelné místo. Více objevuji, jaké oblečení mě vystihuje, vytváří můj vlastní styl. Dřív jsem se pouze do nečeho stylizovala (rebelka, rokerka, pinupka,...) můj současný styl se jmenuje Nelly :) a asi sem potřebovala čas k němu dospět a stále je v něm co pilovat.

3. Zbavuji se zátěže v šatníku
Buduji si tak zvaný malý efektivní šatník, což je velký rozdíl od mého obrovského neefektivního šatníku. Pomalu z něj vyhazuji věci, které ke mě prostě nepatří, které nejsiou ty TOP. Hodne mi v tom pomáhá vinted.cz, což je stránka pro výměnu a prodej obnošeného oblečení. Prodám za pár kaček, protože se chci věcí rychle zbavit a nejde mi ai o to něco vydělat, ale udělat někomu radost něčím, co mě radost už nedělá. Právě nyní se zbavuji skoro všech bot s vysokým podpatkem tak můžete mrknou na můj profil.

Jsem na začátku dlouhé cesty. Popřejte mi štěstí, podělte se i vy se svými zkušenostmi se shopaholismem :)