Leden 2017

Chyba číslo 1: Hodí se to ke všemu!

18. ledna 2017 v 14:45 | Nelly
Jsem moc ráda, že jsem si konečně v nabitém novém roce našla čas napsat alespoň jeden článek. Psaní mi moc chybí a doufám že vám na oplátku zase chybí moje články :D . Chtěla bych napsat pár článků o tom, jaké děláme chyby při sestavování šatníku, tvoření outfitů a nakupování. Inspirací mi jsou vlastní chyby a můj šatník :)

Určitě jste někdy slyšeli větu "Tohle se ti bude hodit ke všemu!". Možná vám ji řekla kamarádka nebo prodavačka, možná jste ji říkali sami sobě v kabince. Tahle věta vás utvrdila v tom, že tu věc vlastně nutně potřebujete a tak trochu ospravedlnila váš nákup.

NEKUPUJTE TO, CO SE HODÍ KE VŠEMU,
KUPUJTE TO, CO SE HODÍ K VÁM!
Zamýšleli jste se někdy nad podstatou tohoto tvrzení? Hodí se ke všemu. Vy máte doma všechno? Vy přece nepotřebujete aby se to ke všemu hodilo, stačí, když se to hodí k věcem, které máte doma. Kupování věci, které se takzvaně hodí ke všemu vede k nadměrnému nakupování věcí, které vlastně nepotřebujete. Také směřujete k vlastnictví nic neříkajících neosobních kousků bez nápadu. A hlavně, to co se hodí ke všemu, se pak často v závěru nehodí k ničemu.

KOUZLO TKVÍ V ANALÝZE A PLÁNOVÁNÍ
Tohle pravidlo bude platit pro většinu chyb, které při tvorbě šatníku děláme- vyrazíme na nákupy protože nám něco chybí, my ale vlastně ani nevíme co a čekáme že při pohledu do výlohy se nám to objasní. Tohle ale většinou spíš způsobí opak, domů přijdeme s věcmi, ke kterým se nám zase nic nehodí :/


VYTVÁŘEJTE SETY, SADY,... ŠATNÍK
Vetšinou se nějaká věc vztahuje k nějakému období a nějaké jiné věci, je to propojené ale nikdy nenosíte všechno se vším. Zamyslete se nad tím CO nosíte, JAK a KDY to nosíte a S ČÍM to nosíte. To vám projasní okruh kousků které potřebujete a budete vědět jaké mají být, nebudou se hodit ke všemu, budou se hodit k tomu správnému. Vytvářejte dvojice, které k sobě nosíte (čepice+šála), ty dvojice pak skládejte do sad a setů (čepice+šála+kabát+boty+taška), šatník se potom z toho vyloupne úplně sám :)

PŘÍKLAD Z MÉHO ŠATNÍKU,
JAK BUDE VYPADAT MŮJ NOVÝ BATŮŽEK?
Můj milovaný batůžek už dosluhuje a lehce se poohlížím po novém. Jak bude ten budoucí vypadat? Batožinu nosím jen ke sportovním bundám, jinak volím radši kabelku. Takové bundy mám tři, jedna šedá superteplá parka s bílými detaily a druhá khaki zelená bundička a černý prodloužený bomber do sychravého ale ne mrazivého počasí. Batoh tedy budu vybírat aby se hodil k těmto bundám a není důvod proč by se měl hodit k něčemu jinému. Může být tedy čistě sportovní, což tyhle bundy hezky doplní a sedne k nim lépe než třeba kožený elegantní batůžek, který se jinak "hodí úplně ke všemu". Batoh by tedy mohl být černý, světle i tmavě šedý, bílý, béžový a krásné barevné napětí by vytvořil temně modrý, dokonalý kontrast by dodala růžová. Zr zmíněných barev může být sestavený nějaký jemný vzor protože bundy vzorované nejsou. Vyhnout se chci hnědým koženým detailům.

takhle vypadají moje hodící se batohy:
zdroj, kupuj batoh: Playbag, Freshlabels, Uashmama
P.S.: můj top favorit je ten s květy <3

Závěrem bych ráda shrnula. Plánování je podle mě pro šatník velmi důležitá věc, jen podle toho poznáte co je pro vás to pravé. Neřiďte se obecnou pravdou o tom, co se hodí, hledejte vlastní cesty. Nevolte černou jen protože se hodí ke všemu, nezavrhujte vzory jen proto že se musí důmyslně kombinovat. Najděte svůj styl skrze pečlivě volené nákupy.

Doufám že jsem vám alespoň maličko pomohla nebo inspirovala :) Nelly

EcoChic Designaward

6. ledna 2017 v 13:10 | Nelly |  Fashion events
V novém roce se hlásím rovnou extra super. Na stránkách moyomi jsem se dozvěděla o soutěži ecochic designaward.

Jedná se o soutěž v udžitelné módě, kde je cílem vytvořit co nejepší model udžitelnými technikami, mezi které patří up-cycling, zerowaste a redesign. Soutěž má za cíl vytvořit generaci mladých návrhářů, kteří dbají na ekologii a udržitelnost. Soutěž je určena studentům designu nebo mladým návrhřům, kteří jsou v oboru méně než tři roky. Do soutěže se každoročně hlásí účastníci z Usa, Evropy a Asie. Deset finalistů bude mít tu úžasnou příležitost prezentovat svoji minikolekci na fashion weeku v Hong Kongu. Přihlášky se podávají do 3.4. 2017 na webu soutěže.


Zadání je prosté, soutěžící navrhuje tři outfity, které mají sloužit v šatníku moderní, dynamické a sofistikované ženy, která je informovaná o světě módy a současných globálních problémech. Užívá si luxus, kvalitu a krejčovství ale zátroveň si uvědomuje plýtvání souvisejícího se stylem života. Na návrzích se hodnotí jejich originalita, kreativita, udržitelnost a také prodejnost.

Já jsem z této soutěže naprosto unešená. Líbí se mi jejich jasně stanovená pravidla, líbí se mi to už proto, že tenhle design má smysl. Řekněme si upřímně- sukni která se někomu bude líbit (a někomu zase ne) dokáže navrhnout každý. ale tohle je opravdická výzva která ukáže co v člověku je. Nějaké nápady už v hlavě mám, v únoru začnu intenzivně tvořit a už se na to moc těším! Návrhy bych chtěla realizovat i v případě neúspěchu, tak uvidíme kiolik zbyde času.

Pro více informací o soutěži navštivte stránky ecochicdesignaward :)